Türkiye’nin Yoğun Bakım Uzmanı İhtiyacı 10 Yıl Sonra Karşılanacak

0

Aynı zamanda yoğun bakım uzmanı olarak görev yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Güven, Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Derneğinin 13. Yıllık Kongresi ile Türkiye’de yoğun bakım uzmanlığını değerlendirdi.

“9 aydır rektörlük görevi yapıyorum ve 9 aydır yoğun bakım ünitesine giremedim” diye konuşan Prof. Dr. Güven, “Daha önce de farklı yöneticilikler yapmama rağmen Rektörlük farklı bir pozisyon, tüm kurumu bütün olarak değerlendirmek gerekiyor, eksiklikleri daha rahat görme, fark etme imkanınız olabiliyor. En kısa zamanda tekrar yoğun bakıma dönmek istiyorum, sonuçta bizler hekimiz ve işimizden kopmamamız gerekiyor. En azından haftanın belli günleri ve saatleri yoğun bakıma döneceğim” diye konuştu.

“Yoğun Bakımlarda Modernizasyon Çok Önemli”

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin Kayseri’nin referans hastanesi olduğunu belirten Prof. Dr. Güven şunları kaydetti:

“En temel sorunumuz yoğun bakım yatak sayısının azlığıdır. Bizim üniversitemiz kentin ve yakın çevresinin tüm yoğun bakım hizmetini üstleniyor. Kayseri bir sağlık şehri, çok sayıda hastanesi var fakat yoğun bakım ihtiyacı olduğunda hastalar Erciyes Üniversitesine gelmek durumunda kalıyorlar. O nedenle yatak sayısı arttırılmalıdır. Bölge hastanesi inşaatı var, o belki bir nebze rahatlık sağlayabilir. Yoğun bakım eğitim kadrosu olarak sıkıntımız yok, belki Türkiye’nin en donanımlı kadrolarından birine sahibiz. Yan dal uzmanı sıkıntımız da yok. Fakat personel sayımız yetersiz, hemşire açığı zaten Türkiye’nin bir sorunu… 5 – 10 yılda da çözülecek gibi görünmüyor. Yoğun bakımın sadece hekimlerden ve yataktan ibaret olmadığını hemşirelerin çok önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bir diğer husus, multidisipliner çalışmanın geliştirilmesi gerekiyor, bu konuya ağırlık vereceğiz. Yoğun bakımlarda modernizasyon çok önemli bir başka husus… Ne kadar modern bir yoğun bakım yaparsanız yapın 3 – 5 yıl arasında bir yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Cihazlar çok yoğun kullanılıyor, aralıksız çalışıyorlar. Çabuk bozuluyor, eskiyorlar.”

Yoğun Bakım Sürekli Gelişme İvmesi İçinde

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Derneğinin ilk kongresini Kayseri’de sadece birkaç kişiyle düzenlediklerini ifade eden Prof. Dr. Güven, “O zamanlar bugünleri hayal edemiyorduk. Gelinen nokta bizi çok mutlu ediyor, önümüzdeki yıllar daha da artacak. Her yıl çok sayıda yoğun bakımcı yetişiyor. Bunlar mutluluk verici. Yoğun iş tempoma rağmen kongreyi yakından takip ediyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Güven yoğun bakımın Türkiye’de yeni bir uzmanlık dalı olduğunu vurgulayarak, “Gençlere tavsiyem o ki, yoğun bakım diğer branşlardan farklı olarak sürekli bir gelişme gösteriyor. Neredeyse hergün bir gelişme oluyor. Bunları yakından takip etmeleri çok önemli; yayınları, makaleleri okumalılar… Verilen eğitimleri, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıları kaçırmamalılar. Geçmişi 40 yıl önceye dayanıyor görünse de Türkiye’de yoğun bakım bilimi henüz çok genç… Bu bir avantaj olarak değerlendirilebilir, bugün genç olanlar 10 yıl sonra orta yaşa girmiş olacaklar. 10 yıl sonra Türkiye’nin yoğun bakım uzmanı ihtiyacının tamamen karşılanacağını düşünüyorum. Öte yandan ülkemizde sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, koruyucu hekimliğin geliştirilmesi yoğun bakım ihtiyacını azaltabilir. Bugün ülkemizin gerçek anlamda yaklaşık 20 bin yoğun bakım yatağına ihtiyacı var; 10 yıl sonra bu belki 30 bin olacak, bu da en az 4-5 bin yoğun bakımcı demektir.”

Yorum Yok