Yoğun Bakımda Kişiye Özel Tedavi Dönemi Başlayacak

0

Prof. Dr. Janise Zimmerman: “Gelecek yıllarda, her hastaya özel bireyselleştirilmiş tedavi yapmamız mümkün hale gelecek”

Prof. Dr. Janise Zimmerman

TDCY 13. Yıllık Kongresine ABD’den katılan Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu Muhasip Üyesi ve Weill Cornell Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Baylor Tıp Fakültesinde görev yapan Prof. Dr. Janise Zimmerman, yoğun bakım tedavisine ilişkin öngörüsünü şöyle ifade etti:

“Benim düşüncesine göre, yoğun bakımın gelecek on yılında değişecek temel husus, her hastaya aynı tedaviyi uygulamak yerine tedavinin hastaya göre karar verilecek olması… Teknolojinin daha fazla devreye girmesiyle her hastaya özel bireyselleştirilmiş tedavi yapmamız mümkün hale gelecek.”

Türkiye’ye ilk kez gelen Prof. Dr. Zimmerman, ABD’de yoğun bakım eğitimine dair şu bilgileri verdi:

“Bizde yoğun bakım eğitimi dahiliye, anesteziyoloji, pediatri, göğüs hastalıkları ve cerrahi gibi branşlara ayrılmış durumda… Her branşın sınavları ayrı yapılıyor. Eğitim süreleri de birbirinden farklı; tıp fakültesinde 4 yıllık eğitimin ardından sözkonusu uzmanlık ihtisasları üzerine dahiliyede 2 yıl, göğüs hastalıklarında 3 yıl, anesteziyolojide 1 yıl, cerrahide 1 yıl ve pediatride 3 yıl yan dal eğitimi alınıyor.

Güncel gelişmelerden biri, nöroloji yoğun bakım için de yeni eğitim programının oluşturulmasıdır. Yoğun bakım yan dal eğitimi çok fazla ayrışmış durumda. Bence bu kadar ayrışmaması gerekir, tek bir sınav olmalı, eğitim standardize olmalı ama herkes ana uzmanlık alanından da katkıda bulunabilmeli… Mesela bir dahiliye uzmanı olarak benim cerrahi sorunlardan da anlayabilmem gerekiyor. 1 yıl yetersiz bir süre fakat 2 yıl yeterli diye düşünüyorum.”

 ABD’de Yoğun Bakımı Dahiliyeciler Sahipleniyor

Prof. Dr. Zimmerman, ABD’de yoğun bakım branşının popüler olmadığını, gençlerin kardiyoloji gibi daha fazla para kazanabilecekleri branşları tercih ettiğini buna karşın yoğun bakımcıların düzenli şekilde 12 saatlik mesai sistemine göre çalıştığını ifade etti. Doktorlar yanı sıra yoğun bakım ünitelerinde profesyonel hemşirelerin de görev yaptığını söyleyen Prof. Dr. Zimmerman, hemşirelerin de önemli derecede sorumluluk sahibi olduğunu vurguladı. Avrupa ülkelerinde mesai sürelerinin daha az olduğunu da sözlerine ekledi. Prof. Dr. Zimmerman yoğun bakım branşının ABD’de daha çok dahiliye uzmanlarınca sahiplendiğini belirtirken buna karşın Avrupa’da anestezi uzmanlarının sahiplendiğini anlattı.

Genç yoğun bakımcılara verdiği tavsiyede Prof. Dr. Zimmerman “Her zaman her şeyi sorgulamanızı tavsiye ederim, tüm bilimsel araştırmalar da böyle hazırlanıyor. Profesörün söylediği bir konuyu bile sorgulamalısınız. Burada şunu fark ettim; bizde de genç yoğun bakım uzmanları aktiviteler düzenliyor ama Türkiye’de olduğu kadar aktif değiller, bunu gördüğüme çok mutlu oldum” dedi.

Kongrenin bilimsel programının çok güzel ve doyurucu olduğunu belirten Prof. Dr. Zimmerman “Tartışma konularımız aynı, sadece bizim kongrelerimize göre burası daha küçük. Yoğun bakımda hem basit şeyleri bilmeliyiz hem de hastanın işine yarayabilecek yani yatak başındaki uygulamaları bilmeliyiz. Bu iki unsuru entegre ederek bilimsel program hazırlamalıyız” diye konuştu.

Yorum Yok