Yoğun Bakım Eğitiminde Kaç Ülke Varsa O Kadar Kural Var!

0

Gelecek dönem Avrupa Yoğun Bakım Derneği Başkanı ve Hollanda Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jozef Kesecioğlu ile 2016 yılında yapılan 13. Yıllık  TDCY Kongresi dergisi için yaptığımız röportajı paylaşıyoruz:

Prof. Dr. Jozef Kesecioğlu: “Türkiye çekingenliği bir yana bırakmalı ve Avrupa Yoğun Bakım Derneğine karşı girişimci olmalıdır; benim görevim de sizlere bu giriş yolunun açılmasında destek olmaktır.”

2018 yılı için Başkan seçilen fakat görev süresi 2016 itibariyle başlayan Prof. Dr. Kesecioğlu, ‘President Elect’ olarak ifade edildiği sistemi şöyle anlattı:

“Toplamda 6 sene çalışıyorsunuz, ilk 2 sene ısınma dönemi diyelim, son 2 senede de yeni başkana bilgi ve tecrübe aktarmak amacıyla göreve devam ediyorsunuz. Adı Avrupa Yoğun Bakım Derneği ama dünyanın her kıtasından üyeleri var. Avrupa’nın dışına taşmış durumda, kongrelerimize de dünyanın her yerinden katılım oluyor. Avrupa sınırlarını çoktan aştık, Derneğimizin ortalama 8500 üyesi var.”

Bilimsel ve eğitim olmak üzere iki ana yönde hizmetimiz var; Bilimsel alandaki hizmetler yıllık kongrenin hazırlıklarından başlar, benim de son 3 yıldır yaptığım görev buydu. Bilimsel çalışmalar konusunda destekleyici, onay merci olarak görev yapıyoruz. Kısa özetlemem gerekirse, diyelim ki bilimsel bir yayın, çalışma hazırlıyorsunuz, Avrupa Yoğun Bakım Derneği sizi bu çalışmanızda desteklediğine, onayladığına dair karar aliyor. Bilimsel aktiviteleriniz için size teknik ve iletişim anlamında her türlü desteği veriyor.

Eğitim konusunda da, ‘division of professional development’ dediğimiz bir sistemimiz var; Avrupa Yoğun Bakım Derneği Diplomasının verilmesini sağlayan bir ünite var; buradan diploma almak sadece prestij sağlayan bir unsur, sektörde iş bulma garantisi vermez. Mesela biz Hollanda’da yoğun bakım üst uzmanlık dalı için bu sertifikayı şart koşuyoruz. Diğer ülkelerde bu şart aranmadığı için bu diploma sadece prestij unsuru olarak kabul ediliyor. Avrupa Yoğun Bakım Derneği olarak eğitim kursları ve sonunda diploma veriyoruz. Derneğimiz bünyesinde E-Öğrenme Komitemiz var. Ayrıca yoğun bakım eğitimi sonunda yeteneklerin belirlendiği COBATRICE adli bir portfolyomuz var, bunun içinde bir yoğun bakımcının sahip olması gereken yetenekler yazılıdır. Avrupa Yoğun Bakım Derneği tarafından 10 küsür yıl önce bu rehber gerçekleştirildi.”

Prof. Dr. Kesecioğlu, üye ülkelerin yoğun bakım derneklerinin üzerinde yer alan bir hiyerarşide olmadıklarını vurgulayarak, “Bazı öneriler getiririz, alınır veya alınmaz, tekliflerimiz ciddi karşılanır fakat yaptırım gücümüz bulunmaz. Bunun aksine bilimsel alanda yaptırım gücümuz vardir. Dernegin destekledigi tedavi yontemleri, protololler uluslararasi alanda kabullenilir. Avrupa Yoğun Bakım Derneğini, yoğun bakımı dünya çapında ileri götürmeye uğraşan bir örgütlenme olarak görüyorum. Derneğimiz politik değildir, bilimseldir. Politik akımlar dışında konumlanıyoruz. Siyasete yonelik eylemlerin tamamen karşısındayız” dedi.

 2 Hedef: Şeffaflık ve Eğitimde Standardizasyon

Önümüzdeki dönem, Avrupa Yoğun Bakım Derneğinin şeffaflık konusunda daha hassas olması yönünde faaliyet göstermeyi hedeflediğini ifade eden Prof. Dr. Kesecioğlu, şunları kaydetti:

“Dernek çalışmalarında şeffaflığın, paylaşımın arttırılması üzerine olacaktır. Ayrıca yoğun bakımın müesseseleşmesi konusunda çalışmalarımız halihazırda devam ediyor; Avrupa ülkeleri arasında farklılıklar var, çok az ülke birbirine benziyor. Eğitimin standardize edilmesi gerektiğine inanıyorum. Yoğun bakımcılar arasında kalite farkı var. Bu kısa dönemde yapılabilecek bir iş değil.

Böyle bir çalışma kaçınılmaz olarak Avrupa Birliği ülkeleri ile start alacaktır fakat Birlik üyesi olmayan ülkeleri de dışlamıyoruz. Burada esas karar devletler seviyesinde alınmalıdır. Bizim savunduğumuz standardize edilmiş sistem diğer ülkelerin sistemlerinden daha iyi fakat bazı menfaatler sözkonusu ve bunları aşmak kolay değil! Devlet organları bizim sistemimizi benimserse bunun üstüne çıkmak kolay olur.”

 “Her Ülkenin Eğitimi Birbirinden Farklı ”

Prof. Dr. Kesecioğlu, ülkelerin eğitim sistemlerinin birbirinden son derece kopuk olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Mesela ispanya’da yoğun bakım kendi başına bir anabilim dalıdır; kişi üniversiteden mezun olur yoğun bakım uzmanlık dalına girer ve 5 yıl sonra yoğun bakımcı olur. Arada anesteziyoloji, iç hastalıkları gibi başka bir anabilim dalı yoktur. Portekiz ve İngiltere de bunu benimsedi ve yoğun bakımı ayrı bir anabilim dalı yaptı. İsviçre, Avrupa Birliği üyesi değil ama aynı şey orada da sözkonusu, kişiler direk yoğun bakım ihtisası yaparlar, stajları var elbette… Bence ideal olan sistem budur fakat gunumuzde bu sisteme karşı çıkan çok fazla.

Bu ülkelerde anestezi, iç hastalıkları gibi anabilim dallarına girer gibi yoğun bakım anabilim dalına girersiniz… Hollanda’da önce dahiliye, anesteziyoloji, genel cerrahi, kardiyoloji, nöroloji, pulmonoloji gibi anabilim dallarında farklı sürelerde ihtisas sahibi olmalısınız ondan sonra yoğun bakımcı olabilirsiniz. Türkiye’ye benziyor sistem fakat ayrıldığı noktalar var; bizde yoğun bakım uzmanı olabilmek için yoğun bakımın bütün unsurları üzerine eğitilmiş olmanız lazım. Duyduğum kadarıyla, Türkiye’de yalnızca nöro yoğun bakımında eğitim görüp yoğun bakımcı olma durumu var bu Hollanda’da mümkün değildir. Yoğun bakımın tüm eğitim konularını görmeniz lazım.

Bir fark daha var; yoğun bakımın Türkiye’de anabilim dalı olması, uzmanlık dalı olması anlamına geliyor halbuki benim burada kastettiğim yoğun bakımın hastane içinde bağımsız bir departman olması… Hollanda’da yoğun bakım üst uzmanlık dalıdır. Doğu Avrupa ülkeleri ve İtalya’da yoğun bakım diye ayrı bir branş yoktur, burada anestezistler otomatik olarak yoğun bakımcıdırlar, onun üzerine başka bir eğitim yoktur. İskandinav ülkelerinde de eğitim vardır ama bu tamamen anestezistlere bağlıdır. Yoğun bakım eğitiminde kaç ülke varsa aşağı yukarı o kadar kural vardır. Eninde sonunda ortaya çıkan prototip yoğun bakımcıdır fakat buraya gelene kadar kat edilen yol farklıdır. Yoğun bakımcı yetiştirme standartları eşit olmalıdır, temel hedefimiz budur.”

 

 

Yorum Yok

Ankara’da Kardiyoloji Sempozyumu düzenlendi

Türk Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği çatısı altında faaliyet gösteren ve ülkemiz yoğun bakım tıbbının geleceği olan “Genç Yoğun Bakımcılar” alt komisyonu tarafından düzenlenen ve yoğun bakıma ...