Fransa Deneyimi: Yoğun Bakım ve Kriz Yönetimi

0

TDCY 13. Yıllık Kongresine Fransa’dan katılan Raymond Poincaré-Assistance Publique Hastanesi’nde 36 yataklı Yoğun Bakım Ünitesinin Direktörü ve Yoğun Bakım Profesörü Dr. Djillali Annane, Paris’te yaşanan terör saldırıları karşısında hazırladıkları organizasyona ilişkin bilgi verdi:

Dr. Djillali Annane

“ilk saldırı olduğunda acil servis doktorlarının da yer aldığı ve acil durumlarda ne yapılması gerektiğine ilişkin bir eğitim toplantısı yapıyorduk. Öte yandan yaralananların birçoğu zaten olay yerinde hayatını kaybetti; hastaneye getirilen yaralı sayısı çok fazla değildi. Bu krizi başarıyla yönettiğimizi düşünüyorum, bizler için de tecrübe oldu. Böylesi durumlarda neyin çalışıp neyin çalışmadığını fark etmiş olduk. Böyle zamanlarda insanlar birbirini merak ediyor ve herkes yakınını hastaneden aramaya başlıyor. O durumda hasta yakınlarına da triaj yaptık ve hastane dışında bir merkez oluşturduk, yaşanan kaosun önüne geçmek için herkesi oraya yönlendirdik.”

Yoğun bakımda görev yapmanın en zor olan tarafının ailelerle iletişim kurmak olduğunu belirten Prof. Dr. Annane, “Daha önce kapalı sistemler vardı, günümüzde artık yok, yakınları hastasının yanında kalabiliyor, dolayısıyla sadece hastayı değil ailesini de tedavi ediyoruz. Yakınlarla da aile gibi oluyoruz. Bizim için en zoru da bu oluyor” dedi.

Kongrede ilkin sepsis yönetimiyle ilgili olarak yeni gelişmeler, gelecek vaat eden ilaçlar, özellikle immün sistem ya da otonomik sistem üzerine etkili olabilecek moleküllerden bahseden Prof. Dr. Annane, sepsisin geleceğini tartıştıklarını ve ikinci oturumda da sepsiste sıvı yönetimi konusunda tartıştıklarını ve kendi deneyimlerini katılımcılara aktardığını ifade etti.

 

 

Yorum Yok